The Social Dilemma recenzija. Manipuliuojantis jumis filmas apie technologines manipuliacijas

parašė Ugnius Kiguolis - -

The Social DilemmaThe Social Dilemma - filmas parodantis kaip kils pilietinis karas.

Pagaliau prisiverčiau pažiūrėti neblogą filmą Netflixe: The Social Dilemma.

Jį primygtinai rekomendavo vienas iš etatinių mano heiterių lyg bandydamas atverti man akis, apie konspiracijos teorijas ir jų plitimą socialiniuose tinkluose.

Taigi mano filmo review:

Šis filmas turėtų atverti akims tiems, kas galvoja, jog nemokami dalykai internete yra nemokami.

Vieniems nieko tokio savo pomėgius, savo lokacijas, savo ryšius, savo gyvenimus, savo emocijas padėti ant prekystalio. Jiems atrodo, kad technologija jiems padeda gyventi, saugo juos. Jie susiinstaliuos bet kokius apsus, kurie priduos jų pačių vietą, informuos kaip reikia elgtis, nes patys spresti kaip elgtis nebemoka.

Filme nepaminėta, kad technologija gali klysti. Kad dėl ivairių techninės ir programinės įrangos klaidų, dėl išorinių manipuliacijų gali būti įvairių klaidų. Kontakto sekimo atveju nepaminima, kad Bluetooth technologija veikia kiaurai kliūtis ir realaus kontakto dažnu atveju gali ir nebūti, nors programa lieptų elgtis taip, lyg jis būtų buvęs.

Filme neminima ir tai, kad yra gudresnių vartotojų, besislepiančių po anoniminiais profiliais ir besinaudojančių ta pačia sistema, ją apgaudinėjant ir formuojant visiškai kitokį „sugalvoto gyvenimo“ profilį, nei už jo sėdintis žmogus.

Filme neminima, kad ir neanoniminiai profiliai gali išnaudoti sistemą taip, kad realūs pomėgiai, ir realus valdantis žmogus, jo norai ir tikslai gerokai skirtųsi nuo to, kuris sukurtas virtualioje realybėje. Kad sistemą galima išnaudoti ir savo tikslų įgyvendinimui. Trumpai minima kaip ją išnaudoja ekstremistinės grupuotės, bet pamirštama pasigirti Cambridge analytica skandalu, Project Veritas slaptais darbuotojų filmavimais, kuriuose jie prisipažįsta išnaudojantys sistemą politiniais tikslais, ir kryptingos, šališkos informacijos rodymu paprastiems vartotojams, taip juos tikslingai programuojant ne pagal jų pačių pasirinktus norus ir vertybes.

Ko, mano manymu, žiūrovai nesuprato daugiausia, tai, kad pats filmas yra manipuliacinis ir bandantis suformuoti tam tikrą nuomonę:

  1. Tai nebuvo netyčia. Visas vartotojo sekimas ir pardavimas pateikiamas kaip netikėtas šalutinis poveikis. Pateikiama, kad buvo norima gero, kad pati sistema dabar yra nevaldoma. Ne, tai, mano manymu, netiesa. Tai kryptingas ir planuotas žaidimas, peršant ir formuojant šališką, tech gigantams naudingą nuomonę, draudžiant laisvą žodį ir kitokią nuomonę įvairiomis temomis, kas veda prie skaitmeninio kalėjimo. Smagu, kad net ir patys kūrėjai sutinka, kad visa tai veda prie Pilietinių karų ir žmonijos susinaikinimo
  2. Sąmokslo teorijos filme suplakamos į vieną krūvą su ekstremistinėmis grupuotėmis. Taip pasamonėje formuojama nuomonė, lyg viskas, kas nesutampa su oficialiu naratyvu – yra visuomenei žalinga sąmokslo teorija. Vakcinų skeptikai sutapatinami su pizzagate, su plokščia žeme, su ekstremistais. Aišku neužsimenama, kad vakcinų šalutiniai poveikiai yra išrašomi pačio gamintojo ir nurodomi prie produkto, kas niekada nebuvo sąmokslo teorija.

Tad filmą labai rekomenduoju pažiūrėti visiems dar kartą ir susivokti, kad ne tik filme atpasakojama technologija, vedanti prie pilietinių karų ir žmonijos susinaikinimo, atbukimo, manipuliuoja jumis ir padaro iš jūsų prekę, bet ir pats filmas manipuliuoja ir daro jus nemąstančią, netikrinančia filme pateikiamos informacijos tikrumo, lengvai pasąmonėje programuojama preke.

Nebūkite preke.

Apie autorių


Svarbiausios
Nuomonė
Blizgučiai
TV