VLKK pritarė žodžių pederastija, pederastas reikšmėms

parašė Ugnius Kiguolis - -

Petras Gražulis gavo išaiškinimą dėl ypatingo žodžio lietuvių kalboje.

Nebijokime kalbėti gražiai lietuviškai, neklaidindami ir vadindami savais, gražią, lietuvišką reikšmę turinčiais pavadinimais:

  • Žiniasklaida = dezinformacija.
  • TS-LKD = Tarybų sąjungos, Lietuvos Komunistai-demokratai.
  • Žmogaus teisių komiteto pirmininkas = prisipažinęs homoseksualus suaugęs vyras santykiaujantis su jaunuoliais, nežinia kodėl menkinančiai apibūdinantis save.

Apmaudu, kad seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius nemoka taisyklingai lietuviškai rašyti.

pederastas

Petras Gražulis:

Žinaisklaida dezinformavo – vis dėl to žodis „Pederastas“ yra vartotinas – taip man raštu išaiškino Lietuvių kalbos komisija, paskaitykite jų atsakymą

VALSTYBINĖ LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJA

Seimo nariui Petrui Gražuliui
2021-04-27 Nr. S1- 170 (1.7)
Į 2021-04-19 Nr. 04-19
2021-04-23 Nr. 04-23

DĖL ŽODŽIO REIKŠMĖS

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Žodyno pakomisė 2021 m. balandžio 1 d posėdyje aptarė į „Bendrinės lietuvių kalbos žodyną“ trauksimų žodžių pederastija, pederastas reikšmes, pritarta tokioms šių žodžių reikšmėms:

pederastija – „1. menk. HOMOSEKSUALUMAS (apie vyrus). 2. istor. antikos pasaulyje – homoseksualus suaugusio vyro santykis su jaunuoliu: Pederastija – erotinis vyro ir bebarzdžio jaunuolio ryšys – klasikinės Graikijos visuomenėje, kaip nušviečia Platono dialogai, buvo įprastas dalykas, kuris rėmėsi ir tam tikru pedagoginiu santykiu“; pederastas – „menk. homoseksualus vyras“.

Svarstyti traukiamus į „Bendrinės lietuvių kalbos žodyną“ žodžių straipsnius yra vienas iš nuolatinių Kalbos komisijos Žodyno pakomisės darbų, žodžiai pederastija, pederastas buvo apsvarstyti kaip ir daugybė kitų minėto žodyno žodžių. Žodyno pakomisės svarstymo rezultatai nėra norminiai aktai.

Žodžio pederastas Valstybinė lietuvių kalbos komisija niekada nėra atskirai svarsčiusi ir dėl jo priėmusi kokių nors sprendimų ir neketinama to daryti.

2015 m. Kalbos komisijos konsultantai komentuodami žodį pederastas rėmėsi tarptautinių žodžių žodynuose teikiamais aiškinimais, nes naujesnių svarstymų nebuvo.

Žodžiai, žodynuose pažymėti žyma menk. (pvz., mažvaikis, skarmalius, storžievis „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“), nėra vertinami kaip nevartotini, žyma menk. (menkinamasis, menkinamai) teikia informaciją, kad tokiais žodžiais gali būti menkinama, tam tikruose kontekstuose užgaunama.

Klausimų, kada už žodžių, turinčių žymą menk., pavartojimą gali būti taikoma atsakomybė, Kalbos komisija nesprendžia.
Žmonėms, jaučiantiems lytinį potraukį savo lyties žmogui, pavadinti bendrinėje kalboje vartojami žodžiai homoseksualas, homoseksualė, gėjus, lesbietė (žr. „Bendrinės lietuvių kalbos žodyną“

Komisijos pirmininkas
Audrys Antanaitis

Apie autorių
VLKK pritarė žodžių pederastija, pederastas reikšmėms ekrano nuotrauka
Tomas Vytautas Raskevičius


Svarbiausios
Nuomonė
Blizgučiai
TV